Czym jest kurs Alpha

Alpha to cykl 10 spotkań prezentujących podstawy chrześcijaństwa, w sposób przystępny i nie wywierający presji. Jest to miejsce, gdzie można dzielić się swoimi przemyśleniami i odkrywać sens życia. Wykłady prezentowane w trakcie kursu dotykają przede wszystkim tematów takich jak: życie Jezusa, jego śmierć i zmartwychwstanie, modlitwa, lektura Pisma Świętego, uzdrowienie i życie w Kościele. Wykłady mają na celu zachęcenie uczestników kursu do otwartej dyskusji w małych grupach, w których żadne pytanie nie jest zbyt błache. Ważnym elementem kursu jest weekend, w trakcie którego wykłady i rozmowy koncentrują się na osobie i działaniu Ducha Świętego.

Kurs Alpha prowadzony w kontekście katolickim, jest taki sam w treści i formie jak każdy inny kurs Alpha. Alpha jest bardzo skuteczną formą prezentacji podstawowego przesłania Ewangelii – kerygmatu. Alpha prezentuje więc tylko te treści, co do których chrześcijanie wszystkich denominacji są zgodni. Kurs Alpha jest w pełni zgodny z nauczaniem Kościoła Katolickiego. Świetnie sprawdza się jako element parafialnych działań ewangelizacyjno- katechetycznych.

 

Dlaczego ludzie przychodza na kurs Alfa?

Goście przychodzą na kurs z różnych powodów. Niektórzy chcą rozpatrywać kwestię czy Bóg istnieje lub pytanie co dzieje się po śmierci, inni przychodzą podyskutować o jakichś szczególnych zagadnieniach, zrozumieć wiarę innych ludzi, czy zgłębić sens życia.


Jak długo trwa kurs?
Kurs Alfa trwa zazwyczaj 10 tygodni i obejmuje dzień lub weekend wyjazdowy w połowie tego okresu.

A co jeśli rozpocznę i nie będę chciał kontynuować?
Celem kursu Alfa jest danie ludziom doświadczenia wolności od presji i nacisku. Jeżeli ktoś czuje, że ten kurs nie jest dla niego, nie musi się czuć zobligowany do jego ukończenia.

Ile to kosztuje?
Uczestnictwo w kursie jest bezpłatne.

Jaki jest format kursu?
Każda sesja zaczyna się od posiłku lub przekąsek, co jest okazją do poznania innych w małej grupie. Następnie ma miejsce krótki wykład i czas na dyskusję, kiedy każdy może zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami z resztą swojej małej grupy.

O czym są wykłady?
Każda sesja zawiera inny temat, o którym później ludzie mogą podyskutować w małych grupach.
Sesja 1: Kim jest Jezus?
Sesja 2: Dlaczego Jezus umarł?
Sesja 3: Skąd mieć pewność co do swojej wiary?
Sesja 4: Dlaczego i jak się modlić?
Sesja 5: Dlaczego i jak czytać Biblię?
Sesja 6: W jaki sposób Bóg nas prowadzi?
Sesja 7: Jak sprzeciwiać się złu?
Sesja 8: Dlaczego i jak mówić innym o Jezusie?
Sesja 9: Czy Bóg dzisiaj uzdrawia?
Sesja 10: A co z kościołem?
Sesje Dnia lub Weekendu Alfa:
Kim jest Duch Święty?
Co czyni Duch Święty?
Jak zostać napełnionym Duchem Świętym?
Jak najpełniej przeżyć życie?

Czy muszę być chrześcijaninem, żeby wziąć udział w kursie?
Nie, nie musisz być chrześcijaninem. Kurs jest przeznaczony dla każdego, kto chciałby zadać jakieś pytania co do chrześcijańskiej wiary lub dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Wielu gości nie było nigdy wcześniej w kościele.

Czy moje pytania nie są zbyt kontrowersyjne dla kościoła?
Na kursie Alfa są akceptowane wszystkie pytania. Kurs jest przeznaczony dla ludzi, którzy chcą w wolności stawiać trudne pytania dotyczące życia i chrześcijańskiej wiary.

 

Te informacje oraz wiele innych znajdziecie na www.alfapolska.org